Zpět na výběr značky


Jamondor sušená šunka ze Španělska


Jamondor

ŠPIČKOVÁ ŠPANĚLSKÁ ŠUNKA - ZÁŽITEK PRO KAŽDÉHO GURMÁNA

Sušená šunka Jamón Ibérrico je považována celosvětově za to nejkvalitnější z nejkvalitnějšího, co můžete dostat. Iberská prasata, určená pro tuto šunku, jsou krmena pouze žaludy a volně rostoucí trávou. Žijí v hájích mezi korkovými duby. Protože rozloha takových prostor je na Iberském poloostrově omezená a je značně omezen i počet šunek, které se mohou pod touto značkou vyrobit. Těch se za rok vyrobí něco přes milión. Taková šunka má navíc díky žaludům z korkových dubů natolik kvalitní tuky s významným obsahem nenasycených mastných kyselin, že jsou prý v mnoha ohledech zdravější i než olivový olej.

KONZUMACE

Doporučuje se jíst jako jemně vychlazené, nakrájené na tenké plátky. Pokud si zakoupíte již balení s plátky, doporučuje se půl hodiny před konzumací otevřít a nechat na vzduchu v místnosti. I malé plátky rychle zasytí, neboť se jedná o koncentrovanou svalovou bílkovinu.

Plátek iberské šunky má více či méně intenzivní rudé zbarvení v libové části, která je protkána žilkami tuku. Musí mít výraznou vůni, nasládlou, nikoli slanou chuť, která se dlouho drží na patře, a charakteristickou následnou chuť.